Nga Skënder MULLIQI

  Çdo vizitë në Shqipëri më sjellë kënaqësi të veqantë. Rruga e Kombit është gjeja më e bukur që ka mundur të ndodhë  midis dy shteteve shqiptare.Nese dikur rrugëtimi për vendin e shqiponjave ishte I veshtirë dhe I gjatë, tash sa qelë e mshel sytë siq thone  gjendesh në Tiranë.Edhe viteve te kaluara , por edhe këtë vit miku im, Flamur Gashi veprimtarë I dalluar I çështjës kombëtare , këshilltarë I presidentit, Ilir Meta, më kishte ftuar në presidencë më rastin e Festave të Nëntorit,Te ftuar  ishin  gazetarë, diplomatë  dhe njerëz të artit dhe të kulturës nga trojet etnike.Isha në Tiranë disa herë , por jo edhe në Pallatin e Brigadave , ku është  selia e presidentit të Shqipërisë. Është ky nje vend I bukur siq është edhe mbarë Shqipëria vend I bukur ashtu si ia ka falë Zoti të gjitha ato bukuri dhe begati natyrore .Ne ambientet ku bëhëj pritja nga z.Ilir Meta, ishte nje atmosferë vërtetë festive .Të pranishem ishin shumë diplomatë të huaj , ndër ta ishte edhe  ambasadori amerikanë  z.  Donald Lu, kryeministri, Edi Rama, Leka Zogu,parlamentarë, e shumë figura të tjera të jetës publice .Zura  një vend afër një tavoline ku ishte një djalosh I gjatë dhe I bukur më të cilën u njoftova .Quhej Idi Mina nje biznismen tiranas më të cilën kaluam qaste të mira .Orkesta shqiptare ishte në nje kënd të sallës e cila  gjithë kohën i shoqëroj te pranishmit  më tingujtë e  bukur të muzikës serioze. Radha I erdhi edhe fjalimit të presidentit, Ilir Meta I cili pasi që I përshendeti të pranishmit mbajti një fjalim të shkurter lidhur më Festat Kombëtare.Presidenti Meta dhe kryeministri, Edi Rama ngren dolli me shume mysafire në sallen e mbushur me te ftuar.Ne dy anët e sallës ku mbahej takimi enkas ishte bërë servimi I ushqimeve tradicionale shqiptare me lloje të ndryshme të pijeve.Kur mendova së nuk është asnje përson nga Kosova dhe trojet etnike , ashtu befas takova mikun tim, Ali Dacin nga Rozhaja, nënkryetar I shoqatës “Kosova per Sanxhakun’, kryetarin e shoqatës ,Ismet Azizin, anëtarin e kryesisë, Safet Hadroviq dhe anëtaren e shoqatës,zonj. Amina Nuroviq.I bëmë disa foto së bashku dhe në një qast afër nesh ishte edhe veprimtari I devotshem , Riza Halimi nga Lugina e Preshevës .Për një qast i tash Aliut, së ende  nuk e kam pa  Flamur Gashin. Jo ma ktheu Aliu, nuk është sonte I pranishem së I ka vdek mixha në Kosovë.Sigurisht së me erdhi shumë  keq. Të nesermën  I shpreha ngushllime ne fb për humbjën e më të dashurit të tij .Pas këtij momenti i  bëm disa foto edhe më presidentin e Shqipërisë , z.Ilir Metën. Kaluam sigurisht qaste të cilat nuk shlyhen lehtë nga kujtesa.  Ika nga Pallati I Brigadave më një taksist nga Permeti më të cilin për pak kohë bëm një shoqëri të mirë, së vertetë edhe u tregua së ishte njeri i ndershem siq janë të ndershem dhe mikpëritës te gjithë  shqiptarët e Shipërisë.Nga qendra e Tiranës për në Lushnje ku banon që disa kohë djali im Laurati , ika me makinë I shoqëruar nga bashkëshortja ime dhe nusja djalit. Te nesermen herët në mengjes shkuam në Tiranë  më djalin Lauratin, ku mbahej për herë të parë panairi I produkteve bujqësore I organizuar nga Ministria e Bujqësisë në krye më zëvendësministrin dhe mikun , z.Dhimo Kote, një njeri I cili për shumë vite kishte qenë kryetar I komunës së  Xarrës, vetëm disa kilometra larg Sarandës së bukur.Me z.Kote isha takuar dhe miqësuar vitin e kaluar  në Xarrë.

Xarra është një copë parajse siq e quajti më të drejtë Rudina Xhunga e cila e kishte bërë një shkrim enkas  për këtë vend të plantacioneve të mandarinës .Ajo ndër të tjera thotë ”Xarra është parajsë gjithë ngjyra- ngjyra e aroma, qdo tokë e punuar , plantacione të tëra më mandarina, që të marrin sytë dhe mendjën ,dhe nuk të bësohet derisa takon Dhimon, që je në fshat shqiptarë”. ”Po si mund të ikish nga ky fshat që kishte dalur  më 3 milonë euro fitim nga shitja e prodhimit të vet, mandarinës -Klementina ishte shprehur Dhimo “ .Nga ky vend I vogël por më plotë punëtorë të vyeshem në krye më Dhimo Koten  furnizohen gjithandej jo vetëm trojet shqiptare por edhe shumë shtete të Evropës. I thash  vetëm disa fjalë për z.Dhimo Kote , së vertetë ky njeri më punën e bërë  e ka merituar postin e zëvëndësministrit të Bujqësisë .Panairi I produkteve bujqësore në sheshin kryesor të Tiranës ishte organizuar për mrekulli. Sidomos binin në sy piramidat e formuara prej mandarinave ,molleve dhe domateve duke krijuar kështu një panoramë të bukur bashkë më gjitha prodhimet tjera të cilat u ekspozuan për dy ditë më radhë. Të pranishem atë ditë feste për ti përgëzuar bujqitë e vyshem anekënd Shqipërisë  ishte  edhe kryeministri I Shqipërisë,z. Edi Rama, ministri I Bujqësisë z.Niko Peleshi, kryebashkiaku I Tiranës, z,Erion Velijaj etj, të cilët edhe mbajten fjalime  në mbeshtetje të  prodhuesve   dhe të  biznismenëve të vendit. Ishte një ditë plotë gjallëri e organizuar për herë parë  në Tiranë si meritë e z. Kote, më të cilën patem një takim të ngrohtë pas nje viti. Ne panair ishte I pranishem më prodhimin e domateve edhe biznismeni I vyeshem nga Fieri, z.Fatos Zeka I cili punon bashkë më djalin Lauratin , të cilët furnizojnë më produkte bujqësore cilësore vendore  edhe shumë shtete të Evropës