Një politikan britanik, që kishte planifikuar një sulm me bombë gjatë vizitës së Princit Charles në Irlandë, është burgosur për më shumë se 11 vjet.

Seamus McGrane 63 vjec u shpall fajtor për akte terroriste dhe anëtarësimin në një organizatë të paligjshme.

Ai u fut fshehurazi duke vendosur eksplozivë  në një restorant në Dublin, ku pritej të ndalej ish-bashkëshorti i Princeshë Dianes.

McGrane u takua me një terrorist, disa herë në lokal pranë aeroportit të Dublinit në fillim të vitit 2015 për të planifikuar sulmin me bombë.

Policia kishte instaluar pajisje dëgjimi dhe McGrane u regjistrua duke diskutuar strategjinë dhe sulmim me eksploziv, si dhe stërvitjen e anëtarëve të organizatës terroriste, ku ai ishte betuar si anëtar.