Sajmir Tahiri, ish-ministër i Brendshëm, i ndodhur nën hetim për lidhjet e tij me Habilajt në trafikun e drogës, u largua nga strukturat drejtuese të PS-së, ku mbante edhe postin e kreut të socialistëve për Tiranës.

Ai u zëvendësua nga deputetja Blerina Gjylameti.

Në kuadrin e festave të fundvitit, Gjylameti, me cilësinë e kryetares së degës së PS-së, ishte e pranishme në një festë të organizuar nga socialistët në kryeqytet.

Nga foto e postuara nga fotografi Agim Rama,  Gjylameti shfaqet e veshur me një fustan të kuq dhe hedh vallen me të pranishmit.