Mediat turke raportojnë se presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan dhe Papa Francesku kanë zhvilluar një bisedë telefonike gjatë ditës së shtunë.

Në qendër të diskutimit ka qenë shqetësimi i përbashkët në lidhje me vendimin e Presidentit Trump për zhvendosjen e ambasadës amerikanë nga Tel Avivi në Jerusalem.

Burime nga presidenca turke, kanë njoftuar agjencinë e lajmeve Anadoll se Erdogan dhe Ati i Shenjtë kanë vlerësuar rezolutën e OKB mbi Jerusalemin, që kundërshtoi vendimin e Shtëpisë së Bardhë. Ata – nënvizuan bashkërisht nevojën e mbrojtjes së statusit të Jerusalemit si qytet i shenjtë për Islamin, Krishterimin dhe Judaizmin.

Kreu i Vatikanit, ka bërë thirrje gjithmonë për paqe në Jerusalem dhe të gjithë Tokën e Shenjtë, duke u lutur që mes palëve të rifillojë dialogu dhe të arrihet zgjidhja për një bashkëjetesë paqësore mes dy shteteve brenda kufijve të pranuar ndërkombëtarisht dhe reciprokisht.

Kjo është hera e dytë që Erdogan telefon Papën.

Për herë të parë ata kanë biseduar më 7 dhjetor. Presidenti turk, për më tepër në të kaluarën kishte fërkimie me Atin e Shenjtë dhe disa kancelari evropiane.

Por këto ditë presidenti turk, ka shprehur vullnetin për rregullimin e marrëdhënieve me vendet e Bashkimit Europian.