Menemen është mëngjes klasik turk, i bërë me vezë, speca dhe domate.

Mendohet se ka origjinë nga vendi i quajtur Menemen, i cili ndodhet në veri të Izmirit.

Menemen nuk është vetëm një mëngjes i mrekullueshëm, por konsiderohet edhe si drekë e shijshme ose darkë e lehtë. I mbushur me aromë të këndshme, Menemen është e lehtë për përgatitje, madje edhe nga fillestarët.

Përbërësit:

1/2 qepë

1 piper i gjelbër

1/2 paprika

1 domate e madhe

vaj ulliri

kripë

3 vezë

Shikoni mënyrën e përgatitjes hap pas hapi në videon më poshtë.

Global