Mijëra njerëz janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre në veri të Los Anxhelosit, pas një shpërthimi të shpejtë të disa zjarreve nëpër zonë.

Zjarri u filloi mbremjen e djeshme në Qarkun e Ventura të Kalifornisë jugore dhe ka përfshirë 4,000 hektarë tokë brenda disa orëve.

Por tani ai po kërcënon qytetet e Santa Paulas dhe Venturës, njoftojnë zyrtarët.

Një person është raportuar të ketë vdekur në një aksident rrugor, ndërsa përpiqet të ikte nga zjarri.

Dy ndërtesa janë shkatërruar dhe mijëra shtëpi janë pa energji elektrike.

Përhapja e zjarreve është vetëm absolutisht eksponenciale,” tha shefi i zjarfikësve.