SHBA-ja ka paralajmëruar palestinezët kundër anulimit të bisedimeve me Zëvendëspresidentin Mike Pence, pasi Uashingtoni njohu Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit.

Deklarata e SHBA-së erdhi pasi një zyrtar i lartë palestinez njoftoi se Pence nuk do të ishte i mirëpritur.

Fundi i bisedimeve mes Pence dhe presidentit palestinez, Mahmoud Abbas, nuk do të ishte aspak produktiv” , tha Uashingtoni zyrtar,

Vendimi Presidentit Donald Trump për njohjen e Jerusalemit si kryeqyteti i Izraelit, ka shkaktuar kaos në zjarrin Lindjes së Mesme.

Palestinezët në Bregun Perëndimor dhe në Rripin e Gazës janë ngritur në protesta masive, ndërkohë që Izraeli ka vendosur qindra trupa shtesë në Bregun Perëndimor

Qindra të rinj të tërbuar po djegin goma dhe flamuj amerikanë në dhe të paktën 31 palestinezë janë lënduar nga përleshjet./SYRI.net/