Michael Schumacher është “ende duke luftuar” për t’u shëruar nga plagët që mori në një aksident fatkeq katër vite më parë, zbuloi një ish-drejtor i Ferrarit.

Schumacher, 48 vjeç, u rrëzua dhe goditi kokën ndërsa po bënte ski në Alpet franceze në vitin 2013, ku mori lëndime katastrofike në tru.

Katër vite më pas, ish-drejtuesi i Ferrarit, Jean Todt, i cili arriti Schumacher-in gjatë karrierës së tij të shkëlqyer, ka deklaruar se është tronditur thellë nga aksidenti tragjik.

Todt, tani president i Federatës Botërore të Automobilave (FIA), nderoi mikun e tij të ngushtë Schumacher në një fjalim emocional, që mbajti në ceremoninë e FIA-s ??në Paris të hënën.

Todt tha se Schumacher po lufton për të kapërcyer lëndimet tragjike që e lanë të paaftë për të ecur.

Sabine Kehm, menaxherja e Schumacher, e mori çmimin në emër të tij, pasi gruaja e ish-pilotit Corrina dhe djali Mick nuk mund të merrnin pjesë.

Schumacher po merr kujdes mjekësor në shtëpinë e tij pranë Liqenit të Gjenevës në Zvicër, ku vazhdon të shërohet që nga aksidenti i tmerrshëm i dhjetorit 2013