ISIS ka marrë përgjegjësinë për sulmin vetëvrasës me bomba në një qendër kulturore shiite në Kabul që vrau të paktën 40 persona dhe plagosi 80 të tjerë, shkruan “Daily mail”.

Grupi ekstremist ka thënë se kjo qendër kulturore ishte në shënjestër të tyre.

Shpërthimet nisën në bodrumin e ndërtesës ku njerëzit ishin mbledhur gjatë një ceremonie për të shënuar 38 vjetorin e pushtimit sovjetik në vend.

Presidenti afgan Ashraf Ghani tha: “Terroristët kanë vrarë popullin tonë. Terroristët kanë sulmuar xhamitë tona, vendet tona të shenjta dhe tani qendrën tonë kulturore. ‘

Ai gjithashtu e quajti sulmin një “krim kundër njerëzimit”.

Një i mbijetuar i cituar nga mediat vendase tha se të paktën një nga shpërthimet shkoi si njerëz të mbledhur në një qendër të aktivitetit social dhe kulturor të financuar nga iranianët për një takim.

Sulmi ndodhi përballë zyrave të agjencisë së lajmeve afgane të lajmeve.