Alopecia është një sëmundje nga e cila bien flokët, që ndodh si rezultat i një sistemi imunitar të personit.

Therese Hansson nga Malmo e Suedisë, zbuloi se ajo vuan nga kjo sëmundje që prej moshash 14-vjeçare.

“Isha e re në atë kohë dhe më së shumti u shqetësova se ishte kancer, pasi që normalisht është gjëja e parë që mendoni kur shihni se po i humbni flokët. E di që kjo humbje e flokëve ndodh vetëm pas kimioterapisë”, tha ajo për Daily Mail, transmeton Klan Kosova.

Pas mësoi shkaktarin e vërtetë të humbjes së saj të flokëve, ajo u përpoq të luftonte me të. Duke qenë një adoleshente në atë kohë, ajo kishte pasiguri rreth pamjes.
“Vetëm familja ime e dinte, por pas rreth një viti fillova t’ju tregoja miqve të mi të ngushtë. Ishte një sekret i madh për mua dhe isha shumë e ndjeshme nëse dikush e vinte re ose më pyeste diçka për flokët”.

Përfundimisht, me mbështetjen dhe inkurajimin e miqve të saj më të mirë, ajo filloi ta donte kokën tullace dhe lejojë të shkëlqejë bukuria e saj.

Vendimi për heqjen e parukës (ndonëse ende i mban ato herë pas here) është çliruar personalisht dhe profesionalisht. Ajo është bërë një modele dhe ju mund ta shihni në fotot më poshtë ku ajo duket absolutisht mahnitëse.

Global