Hajdutët e bankave në qytetin brazilian Americana u përpoqën të krijonin një rrjet tunelesh për tek një bankë për të kryer një grabitje të guximshme dhe ia arritën.

Kompania e sigurimeve të Banco do Brasil shkoi për të inspektuar degën kur vuri re se kamerat e sigurisë nuk kishin funksionuar.

Kur stafi arriti në vendin e ngjarjes, ata zbuluan një vrimë masive në dyshemenë e dhomës së kasafortës.

Kuptohet që kriminelët kishin arritur të kalonin nëpër tunel dhe të hapnin kasafortën e bankës.

Hajdutët madje kishin lënë pas edhe mjetet e përdorura për hapjen e guximshme të kasafortës si gurë fresible, levë, kabllo elektrikë, si dhe një transformator.

Media braziliane “Globe” publikoi fotot e dhomës së sigurt pas vjedhjes, përcjell oranews.al.

Banka nuk ishte e hapur të hënën për shkak të dëmit.

Banco do Brasil tha se nuk do të komentonte rastin për shkak të hetimeve policore. Nuk dihet se çfarë mallrash të vlefshme apo sasia e parave të vjedhura.

Policia kohët e fundit ka mohuar një vjedhje të tentuar në një degë tjetër të Bankës së Brazilit në Sao Paulo.

Rreth 16 vetë u arrestuan në atë që mund ishte “vjedhja më e madhe e bankave në botë”, sipas hetuesve.

Banda gërmoi një tunel prej 500 metrash gjatë katër muajve dhe ata ishin në prag të thyerjes së bankës para se hetuesit të futeshin dhe të kryenin arrestimet.