Gara për golashënuesin më të mirë të Premeirligës është shumë interesante dhe kështu pritet të vazhdojë edhe në pjesën e dytë të sezonit

Ylli i Tottenhamit, Harry Kane është golashënuesi më i mirë pas 20 xhirove të para në Preemirligë me 18 gola.

Në vendin e dytë renditet Mohamed Salah i Liverpoolit me 15 gola.

Pas tyre renditet dyshja e Manchester Cityt, Raheem Sterling dhe Kun Aguero me na 12 gola, ndërsa nga 10 i kanë Romelu Lukaku, Wayne Rooney dhe Alvaro Morata.