Real Madridi dhe Gremia kanë publikuar formacionet zyrtare për finalen e Kupës së Botës për Klube.

Pas golit të shënuar vonë në fitoren 2 me 1 ndaj Al Jaziras në mesjavë, ‘Los Blancos’ arritën t’i shmangin ndonjë befasie duke siguruar pjesëmarrjen në finale të këtij kompeticioni.

Gremio arriti në deri këtu pas fitores ndaj Pachucas në gjysmëfinale falë golit të shënuar në vazhdime nga ish sulmuesi i Evertonit që u inkuadrua në fushë si një zëvendësues.

Në rast se skuadra e Zinedine Zidanes fiton titullin e Kupës së Botës për Klube për herë të tretë sot (e shtunë), ata do të barazojnë rekordin nga Barcelona si klubi me më së shumti trofe në këtë turne.

Takimi ndërmjet dy skuadrave zhvillohet në stadiumin Zayed Sports duke filluar nga ora 18:00.