Bota përballet me një “krizë bërthamore” ka paralajmëruar Organizata kundër armëve bërthamore njohur si ICAN, duke iu referuar tensioneve midis SHBA dhe Koresë së Veriut.

Duke pranuar çmimin Nobel për Paqen të dielën, drejtorja ekzekutive e ICAN, Beatrice Fihn, tha se “vdekja e miliona njerëzve  mund të jetë një gjë e vogël”.

“Ne kemi një zgjedhje, fundin e armëve bërthamore ose fundin tonë,” shtoi ajo.

Tensionet rreth programit të armëve të Koresë së Veriut janë rritur gjatë muajve të fundit.

Armiqësia e hapur midis presidentit amerikan Donald Trump dhe lidershipit të Koresë së Veriut nën Kim Jong-un, herë pas here ka zbritur në sulme personale këtë vit.

Duke folur në ceremoninë në Oslo, zonja Fihn tha se “një moment paniku” mund të çojë në “shkatërrimin e qyteteve dhe vdekjen e miliona civilëve” nga armët bërthamore.

Rreziku i përdorimit të armëve të tilla, shtoi ajo, ishte “sot është më i madh dhe real se gjatë Luftës së Ftohtë”, transmeton oranews.

ICAN, një bashkim i qindra organizatave joqeveritare (OJQ), ka punuar për një traktat për ndalimin e armëve.

Para ceremonisë së të dielës, kryetarja e komitetit Nobel Berit Reiss-Andersen bëri një paralajmërim të ngjashëm duke thënë se “liderët e papërgjegjshëm mund të vijnë në pushtet në çdo shtet bërthamor”.

Reiss-Andersen përgëzoi Ican, e cila, siç tha ajo, kishte arritur të theksonte rreziqet e armëve bërthamore, si dhe përpjekjet për t’i zhdukur ato.

Reiss-Andersen gjithashtu njohu kontributet e Setsuko Thurlow, një të mbijetuari 85-vjeçar nga bombardimet atomike të Hiroshima dhe tani një luftëtar i ICAN.

Thurlow, e cila u shpëtua nga rrënojat e një ndërtese të shkatërruar në atë kohë, tha se shumica e shokëve të klasës, të cilët ishin në të njëjtën dhomë, u dogjën të gjallë.

“Proceset e figurave shpirtërore u përzien,” tha ajo të dielën.

“Njerëz të plagosur rëndë, të mbuluar me gjak, të djegur, të nxirë dhe të fryrë.”