Nëse jeni një dashnor avokado, ndoshta ju hani vetëm mishin e frutave dhe largoni farat larg. Por, çfarë nëse ju themi se ka përbërje në fara të avokado që do të ndryshojë mendjen tuaj për hedhjen e tyre larg?

Avokadot janë super të shëndetshme dhe kjo nuk është një sekret, por ky kompleks e bën këtë fryt shumë më të shëndetshëm. Besohet se fara po mbajnë përgjigjen për trajtimin e një lloji të rrallë dhe vdekjeprurëse të leuçemisë të njohur si AML (Leuçemia akute mieloide).

Leuçemia akute mieloide është një formë agresive e kancerit që sulmon qelizat e bardha të gjakut. Duke konsumuar avokado, sidomos farat e saj ju mund të merrni aventura të kompleksit të njohur si avocatin B.

Ky kompleks u studiua nga Universiteti i Perugia (Itali), Universiteti i Waterloo (Kanada) dhe Spitali i Malit Sinai (Kanada). Rezultatet treguan se ky kompleks mund të jetë efektiv në luftimin e qelizave që shkaktojnë kancerin e gjakut.

Nëpërmjet hulumtimit, rreth 800 komponente u veshën testuar kundër qelizave të leuçemisë. Rezultatet më të mira mbanin ato të avokatin B, të cilat çojnë në vdekjen e qelizave kanceroze. Pjesa më e mirë e saj ishte se avokimi B nuk dëmtoi qelizat normale të gjakut të trupit, percjell lajmi.net.

Një zbulim emocionues

Avicatin B kapi vëmendjen e shumë shkencëtarëve anembanë botës, dhe tani ka plane për të përfituar nga ky kompleks për të bërë një ilaç për leukimin e saj. Po, kjo mund të marrë një kohë të gjatë, por duket shumë premtuese. Deri atëherë, këto janë trajtimet aktuale për këtë kancer vdekjeprurës të gjakut:

Terapia biologjike
kimioterapia
Transplantimi i qelizave burimore
Terapia e synuar
Terapia e rrezatimit
Pra, mos i hidhni farat herën tjetër që ju do të merrni avokado. Ndërsa ky frut ka vitamina B, përfshirë folate, si dhe kalium, vitaminë K, vitaminë C dhe yndyrna të shëndoshë, fara ka shumë ushqyes për t’u mburrur gjithashtu.

Pothuajse 70% e antioksidantëve të frutave gjenden në fara vetë. Ata janë të mbushur me phytochemicals bioactive dhe antioksidantë.

Si të hani farat e avocados

Fakti që fara avokado është në të vërtetë ushqim mund të vijë si befasi për shumicën e popullsisë. Me përfitimet kundër kancerit së bashku me ushqyesve që gjenden në të, është koha që ju të mos i hedhni ato larg. Ushqimi i tyre është shumë i lehtë.

Pas marrjes së farave të frutave, vendosini në një qese plastike. Pas kësaj ju mund t’i shtypni ato me siguri duke përdorur një çekiç. Pasi ta bëni këtë, shtoni atë në smoothie juaj fav. Gjithashtu, mund ta përpunoni atë në një blender pasi t’i shtypni ato.