Kivi është një nga ushqimet më të shëndetshme në botë dhe një nga burimet më të mira të vitaminës C.

 Ai posedon vitaminën K, e cila ndihmon në absorbimin e vitaminës D.
 Kjo pemë ekzotike është një burim i shkëlqyer i acidit folik, kalium, vitaminës E, beta-karoten, fibrave, magnezit, bakrit dhe fosforit.

Ndihmon simptomat e sëmundjes së sistemit të frymëmarrjes

Kjo është një nga avantazhet më të njohura të kivi.

Kivi lehtëson kollitjen, zbut simptomat e astmës dhe përshpejton shërimin nga gripi dhe ftohjet.

Kontribuon në shëndetin e sistemit kardiovaskular

Kivi përmban nivele të larta të vitaminës C, polifenole dhe kalium, që ndihmon në parandalimin e mpiksjes së gjakut, rritjen e normës zemrës dhe zvogëlon rrezikun e arteriosklerozës.

Përmirëson shëndetin e syve

Konsumi i rregullt i kivi mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjes së syve. Kivi do të mbrojë sytë nga efektet negative të rrezatimit ultravjollcë.

Ekspertët theksojnë se para fillimit të konsumit të rregullt të kivi duhet të konsultoheni me mjekun, sidomos nëse vuani nga sëmundje të caktuara apo nëse merrni barna.