Merr zyrtarisht detyrën Prokurorja e re e Përgjithshme, Arta Marku.

Ajo mbërriti nga Shkodra në Tiranë mëngjesin e së martës.

Marku pati një takim prej rreth gjysmë ore me Adriatik Llallën, që mbante këtë post deri një ditë më parë.

Më pas Llalla u largua nga ambientet e Prokurorisë së Përgjithshme.

Në rrjet bëri përshtypje largimi i tij me një makinë tip Benz me targa gjermane.

Prej kohësh në mediat sociale spekulohet se familja e Llallës është larguar drejt Gjermanisë.

Zonja Marku u zgjodh një ditë më parë kryeprokurore e përkohshme mes tensionesh në Kuvend. Mazhoranca votoi me 69 vota pro, dy kundër dhe dy abstenim.

Votimi është realizuar nën protestën e deputetëve të mazhorancës, që hodhën në seancë edhe tymuese.

Menjëherë pas kësaj, kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla kërkoi shtyrjen e seancës për votimet e tjera të rendit të ditës.

Ndërkohë, jashtë Parlamentit protestuesit e opozitës u përleshën me policinë. Dy persona u lënduan si pasojë e përplasjeve.