Ekziston një studim i ri që tregon se nëse hani disa arra në ditë, do të jeni më të mbrojtur ndaj  sëmundjeve të zemrës.

Shkencëtarët gjetën një zgjerim të madh në fazat e kolesterolit dhe elasticitetin e venave të gjakut, derisa u vërtetua se pas katër orësh që hani arra, gjaku do të rrjedhë më mirë në trupin tuaj.

Nutricionisti i Penn State University në Pensilvani, dr. Penny Kris Eteron tha se nëse ne konsumojmë vetëm disa arra ose vaj arrash për katër ditë me radhë mund të zvogëlojmë rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Ky është një studim që tregon poashtu se si arrat janë të mira për shëndetin tonë në përgjithësi.

Duke konsumuar vetëm tre lugë gjelle vaj arrash do të bëjë që enët e gjakut të përmirësohen brenda katër orësh.