Një i mitur kinez, 13 vjeçar, është arrestuar pasi akuzohet se ka vrarë nënë e tij dhe më pas i ka këputur kokën, shkruan BBC.

 Djaloshi e kishte filmuar vrasjen dhe ua kishte dërguar shokëve të tij përmes një rrjeti social të popullarizuar në Kinë – WeChat.

Ai ishte arrestuar disa ditë më pas, pasi një nga shokët e tij ia tregojë videon nënës së vet, njofton KK. 

Incidenti ka ndodhur në qytetin e Wenxing në provincën Sichuan.

Policia lokale e ka konfirmuar këtë rast për BBC-në, por nuk kanë dhënë më shumë detaje, pasi që rasti ende po hetohet.

13 vjeçari kishte mbytur nënë e tij pas një zënke të shtunën e kaluar, raporton Radio Azia e Lirë, duke u thirrur në burime lokale.

Më pas ai ia kishte këputur kokën dhe kishte vendosur atë në një kove e më vonë e kishte hedhur në një kanal pranë shtëpisë.

Njoftohet edhe se vrasja nuk ishte zbuluar deri këtë të mërkurë, kur një nga shokët e klasës ia kishte treguar videon nënës së tij, e cila menjëherë kishte njoftuar policinë.

Sipas informatave të para, djaloshi është arrestuar derisa ishte në shkollë.