Virgil van Dijk sot ka kaluar nga Southampton në Liverpool për 84 milionë, duke u bërë kështu mbrojtësi më i shtrenjtë në histori

Qendërmbrojtësi holandez, Virgil van Dijk ka hyrë në histori të futbollit si mbrojtësi më i shtrenjtë, pas kalimit nga Southampton në Liverpool për 84 milionë euro.

Para tij janë bërë po ashtu transferime të mëdha, ku i dyti rendite Kyle Walker për 60 milionë euro, ndërsa top pesëshen e mbyllin Mendy 57 milionë euro, Stones 56 milionë euro dhe David Luiz 49.5 milionë euro.

10 futbollistët më të shtrenjtë:

Virgil Van Dijk 85 milionë euro

Kyle Walker 60 milionë euro

Benjamin Mendy 57 milionë euro

John Stones 56 milionë euro

David Luiz 49.5 milionë euro

Rio Ferdinand 46 milionë euro

Nicolas Otamendi 44.6 milionë euro

Thiago Silva 42 milionë euro

Leonardo Bonucci 42 milionë euro

Liliam Thuram 41.5 milionë euro