Është një nga filmat më të famshëm në histori, duke fituar mbi 2 miliardë dollarë në mbarë botën që nga publikimi i tij në vitin 1997.

Por një skenë e fshirë e Titanikut, e James Cameron u zbulua për herë të parë të martën – duke ngjallur kështu shumë interes te publiku, shkruan DailyMail, transmeton Telegrafi.

“Titaniku” vazhdon të mbetet një ndër filmat më të shikuar dhe të pëlqyer në mbarë botën.

Në pjesën e shkatërrimit të anijes, personazhi Rose që luhet nga aktorja Kate Winslet, shihet duke u ndihmuar nga uji i akullt pas vdekjes së Jack dhe është ngritur në një varkë shpëtimi ku ajo përballet me një numër të udhëtarëve të pikëlluar dhe të mërzitur.

Një pjesë e shkurtër e skenës shfaqet në fund të filmit origjinal – por versioni më i gjatë, i paprerë u shfaq në internet këtë javë.

Skena shfaq Rosen me zemërthyer, rol i luajtur nga aktorja britanike me shumë çmime, e cila shfaqet duke u tërhequr nga varka e shpëtimit të saj, teksa takon disa njerëz me figura të ngrysura.

Duke rënë menjëherë në krahët e rojeve, një Rose e traumatizuar është përshëndetur nga një numër udhëtarësh të tjerë të shqetësuar, duke kërkuar për të dashurit e tyre.

Rose në fund të filmit shfaqet duke takuar shumë fytyra të ngrysura, skenë e cila u xhirua, por nuk u fut brenda filmit “Titanik”

Pamjet e fshira që u zbuluan këtë javë tregojnë edhe një grua të moshuar që shpërthen në siklet të dëshpëruar derisa ajo e kupton se anëtari i saj i familjes ende mungon, ndërsa një tjetër pasagjer femër e bën rrugën përmes turmës me një foshnjë të tronditur nga guaska.

Lexo edhe:  Bin Laden shikonte ‘Tom & Jerry’ dhe luante Counter-Strike

Skena pastaj shkurtohet te J. Bruce Ismay – drejtor i vetëqendrosur i cili e inkurajoi kapitenin Smith për të rritur shpejtësinë e anijes, me shpresën e një arritjeje më të shpejtë për në Nju Jork.

Luajtur nga Jonathan Hyde, zyrtari është parë duke shikuar rreth e përçark në dëshpërim, ndërsa ai ecën nëpër turmën me plot pasagjerë të mbështjellë me batanije.

Skenat mbarojnë me Rosen e zbehur në fytyrë që bie në anije me nënën e saj, e cila i ofron asaj një pije të ngrohtë.

Kënga duket se ndodh pasi karakteri i Kate shpëtoi për herë të parë nga ujërat e akullta, pasi më në fund vuri në dukje bilbilin e saj duke lundruar në një derë të thyer, në një nga momentet më të famshme të filmit.

Ndërsa ishte prerë nga origjinali, skena rrit ndjeshmërinë e filmit duke treguar të mbijetuarat femra, pas humbjes së shumë personave në aksidentin – përfshirë dashurinë e Rose, Jack Dawson.

Filmi është një tregim i imagjinuar i fundosjes së Anijes Titanic në prill të vitit 1912, përmbysje nga e cila vdiqën më shumë se 1500 pasagjerë pasi anija u përplas me një ajsberg.

Historia trajton edhe temën e dashurisë mes Jack Dawson dhe Rose DeWitt Bukater – të cilët bien në dashuri në bordin e anijes, përpara udhëtimit të tyre tragjik.

Filmi “Titanik” u publikua në vitin 1997 dhe vazhdoi të bëhej një nga filmat më të suksesshëm ndonjëherë duke fituar njëmbëdhjetë prej katërmbëdhjetë çmimeve “Oscars” për të cilat ishte nominuar në vitin 1998, duke fituar një miliardë dollarë në mbarë botën.