Shaqiri është në mesin e asistuesve më të mirë në Premierligë.

Anësori shqiptar i Stoke City, Xherdan Shaqiri, deri më tani ka dhuruar pesë asistime në Premierligë,

Shqiptari ndan vendin e katërt së bashku me César Azpilicueta, Pascal Grob, dhe Henrikh Mkhitaryan.

Mesfushori i Man City, David Silva, është asistuesi më i mirë deri më tani me tetë të tilla.

Jo kot City është lider në Premierligë, tre asistuesit më të mirë deri më tani janë pikërisht lojtarë të ekipit të Pep Guardiolas,