Këngëtari kanadez Shawn Mendes u shpall artisti më i mirë gjatë ceremonisë MTV Europe Music Awards, që u mbajt të dielën në mbrëmje në Londër.

Artisti i ri, 19 vjeçar që ishte në garë me Ariana Grande, Ed Sheeran, Kendrick Lamar, Miley Cyrus dhe Taylor Swift, u shpall fitues në kategoritë artisti më i mirë dhe kënga më e mirë.

Lista e fituesve të çmimeve të edicionit të 24 -ët të MTV Europe Music Awards:

– Artisti më i mirë : Shawn Mendes

– Kënga më e mirë : “There’s Nothing Holdin’ Me Back”, e Shawn Mendes

– Videoja më e mirë: Kendrick Lamar për klipin “Humble”

– Artistja më e mirë pop : Camila Cabello

– Artisti më i mirë elektro: David Guetta

– Artisti më i mirë rrok : Coldplay

– Artisti më i mirë hip -hop: Eminem

– Artisti më i mirë francez : Amir

– Artisti më imirë live : Ed Sheeran

– Grupi më i mirëi fansave : Shawn Mendes

– Veshja më e mirë : ZAYN

– Fuqia e Muzikës-Rita Ora

– Këngëtarja më e re- Dua Lipa

-Këngëtari më i mirë italian- Ermal Meta

– Ikonë botërore : U2