Nëse keni temperaturë të lartë ju zakonisht me shumë mundësi mund të pini acetaminophen ose ibubrofen për të ulur temperaturën tuaj.

Sot do t’ju tregojmë disa mjekime natyrale që mund të përdorni nëse kemi temperaturë të lartë ose ethe, në mënyrë që të mos përdorni gjithmonë ilaçe sepse, shpesh herë, kanë jo pak efekte anësore

Zhysni corapet tuaja

Lagini çorapet me ujë të ftohtë dhe vishini.

Një mënyrë tjetër për të tërhequr gjakun në këmbët tuaja është të provoni të lagni këmbët me mustardë.

Mbushni një enë më katër filxhan ujë të nxehtë dhe shtoni 2 lugë pluhur mustarde, përziejini dhe zhysni këmbët.

Hidratohuni që të largoni temperaturën

Kur keni ethe dhe temperaturë të lartë është e thjeshtë të dehidratoheni. Pini 8 deri në 12 gota me ujë në ditë. Gjithashtu ju rekomandojmë të konsumoni fruta që kanë shumë vitamivë C si portokallet ose mandarinat sepse kjo e fundit lufton më së miri infeksionin./shije.al