Halloween-i mund të ketë përfunduar, por është mirë që kungujt t’i mbani si pjesë e përditshmërisë tuaj.

Në vend se t’i përdorni si fytyrë të frikshme, preni kungujt dhe bëni gatë për darkë sepse ekspertët shëndetësorë sugjerojnë që të hani kunguj tërë vitin.

Dr. Seth Rankin tregon se kungujt janë të mbushura me vlera ushqyese të cilat ndikojnë që të ndiheni të ngopur për një kohë më të gjatë.

Fibrat janë esencialë për një sistem të shëndetshëm të tretjes, dhe lajmi i mirë është se kungujt kanë 0.5g fibra për 100g.

Vetëm një tas me kungull përmban 3g fibra, 49 kalori, dhe gjithashtu shërben si ushqim i mahnitshëm pas ushtrimeve fizike.

Përveç fibrave, kungujt janë të mbushur edhe me kalium, beta karoten, vitaminë A, lutein, zeaksantin, etj.