Koreja e Veriut ka lëshuar edhe një raketë balistike. Lajmin e bëri publik agjencia e lajmeve e Koresë së Jugut dhe burime pranë qeverisë amerikane.

“Koreja e Veriut lëshoi një raketë të paidentifikuar balistike në afërsi të Pyongsong, në provincën lindore’ citon gazeta zyrtarë amerikanë.

Thuhet se Koreja e Jugut dhe SHBA’të analizuan trajektoren e raketës.