Monica është modelja italiane, e cila pati fatin që të martohej dhe të krijonte familje me ish-kapitenin e Kombëtares shqiptare, Lorik Cana. Ajo gëzon një pamje shumë të bukur dhe të thjeshtë.

Por ajo sipas një fotografie të postuar në rrjetet sociale nuk ka qenë gjithmonë kështu.Monica ka postuar një fotografi, në të cilën tregon se ka qenë vetëm 16 vjeçe, kur është shkrepur dhe ajo duket shumë më ndryshe se sot.

Ajo dhe Loriku kanë një djalë, emri i të cilit është Bojken.