Lewis Hamilton nuk fshihet dhe e pranon se titulli i këtij sezoni ka qenë më i vështiri për të në karrierë.

Në garën e Meksikës pak ditë më parë piloti britanik u shpall zyrtarisht kampion Bote në Formula 1 për herë të 4-t në karrierë.

Në një intervistë Hamilton theksoi se këtë vit Ferrari ishte shumë i fortë dhe për të misioni për të fituar titullin bëhej gjithnjë e më i vështirë, por anglezi nënvizoi se është shumë i lumtur që ia doli të shpallej kampion Bote.