Një tërmet i shkallës 5.0 ka dridhur destinacionin turistik të Muglas në Turqi.

Tërmeto ndodhi në jug të Turqisë rreth orës 20:22, raporton Shërbimi Gjeologjik Amerikan.

Epiqendra ishte 31 km në juglindje të bregut turk të Bodrumit në Detin Egje dhe në një thellësi prej 10 km.

Deri tani nuk ka raporte për dëmtime ose lëndime.

Turqia është goditur rregullisht nga tërmetet. Mugla u trondit nga një tërmet i madh në korrik të këtij viti, i cili shkaktoi kërdi në të gjithë qytetin bregdetar.