Xiaomi Redmi Note 5 do të ketë skaje të holla rreth ekranit.

Pritet që telefoni të ketë ekran 5.5 inç, si dhe sistemin me dy kamera në anën e pasme me 16MP dhe 5MP, derisa kamera në anën e përparme ende nuk dihet se çfarë rezolucioni do të ketë.

Sugjerohet se pajisja do të ketë çip Snapdragon 660, ose  MediaTek Helio P25. Bateria do të ketë kapacitet 4000mAh.

Pritet që Xiaomi do të prezantojë disa variante të telefonave Redmi Note 5, me 3GB dhe 4GB RAM.