Qindra tërmete kanë tronditur La Palma, duke shkaktuar frikë se vullkani i ishullit spanjoll është gati të shpërthejë.

Instituti Kombëtar i Gjeografisë (NGI) ka prodhuar një hartë mahnitëse që tregon dridhjet e goditura kryesisht pranë shpateve të vullkanit aktiv Cumbre Vieja.

Rreth 44 tërmetet që u matën me magnitudë deri 2.1 u regjistruan në ishullin e pushimeve popullore vetëm 15 orë mes të premtes pasdite dhe të shtunave në mëngjes.

Ekspertët besojnë se qindra dridhje të tjera në Ishujt Kanarie ishin shumë të vogla për t’u regjistruar, duke i nxitur ata që të paralajmëronin vullkanin masiv që të mund të shkaktojë shkatërrime.

Specialistët e NGI po monitorojnë gjerësisht tërmetet dhe një ekip gjeologësh janë vendosur të marrin profilet e CO2 dhe të kërkojnë strukturën e vullkanit në thellësi, transmeton oranews.

Një shpërthim i madh mund të shkaktonte një rrëshqitje të madhe masive për të hyrë në Oqeanin Atlantik, duke shkaktuar një valë baticash 500mph që do të godisnin brigjet e Britanisë.

Kjo mund të rezultojë në valë të larta deri në 600m, që do të thotë se bregu afrikan do të zhytur brenda një ore dhe brigjet jugore të Ishujve Britanikë në vetëm tre orë e gjysmë.