Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, e ka sfiduar sekretarin e Shtetit të SHBA-së, Rex Tillerson, që t’i matin koeficientet e inteligjencës, nëse ky i fundit e ka quajtur vërtet hajvan presidentin, siç u raportua.

Trump tha për revistën “Forbes”: “Mendoj se është lajm i rremë. Por, nëse e ka thënë këtë, atëherë duhet ta matim koeficientin e inteligjencës. Mund t’ju them se kush do të fitojë”, transmeton Express.

Presidenti Trump i bëri këto komente për “Forbes” të premten që lamë pas, por intervista u publikua online sot.

Marrëdhënie a tensionuar e Trumpit me Tillersonin u bë publike javën e kaluar. NBC në një artikull pohoi se zv/presidenti Mike Pence e kishte bindur Tillersonin të mos jepte dorëheqje gjatë kësaj vere, dhe se Tillerson e kishte quajtur hajvan Trumpin.

Disa mediat tjera patën raportuar se Tillerson e kishte quajtur hajvan i mutit presidentin.

Në një konferencë për media, Tillerson tha se kurrë nuk e kishte konsideruar dorëheqjen, por nuk e mohoi se e ka quajtur hajvan Trumpin.

Zëdhënësja e tij, megjithatë, tha se ai kurrë nuk ka përdorur gjuhë të tillë.

Trump dhe Tillerson kanë caktuar takim dreke për sot bashkë me Jim Mattis, sekretarin e Mbrojtjes.