Të paktën 25 persona humbën jetën dhe të paktën 50 u plagosën nga një shpërthim i një kamioni bombë pranë një kryqëzimi në kryeqytetin e Somalisë, Mogadishu, thanë zyrtarët dhe dëshmitarët.

Shpërthimi mund të ketë qenë një sulm vetëvrasës, tha një zyrtar i policisë për mediat. Dëshmitarët thanë se shpërthimi ndodhi gjatë një bllokimi trafiku.

Pas sulmit dyshohet se ka gisht grupi terrorist al-Shabab, të cilët kohët e fundit kanë rritur sulmet në Somalinë qendrore dhe jugore.