Intensifikimi i bashkëpunimit të përgjithshëm dypalësh politik dhe ekonomik, me theks në infrastrukturën dhe bashkëpunimin energjetik, është në qendër të vizitës zyrtare të sotme të shefit të diplomacisë së Kosovës Behgjet Pacolli në Maqedoni.

Seria e bisedimeve në Shkup, Pacolli, filloi këtë mëngjes me mikpritësin e Ministrit të Jashtëm të Maqedonisë Nikola Dimitrov. Pas takimit Dimitrov dhe Pacolli do të mbajnë një konferencë të përbashkët për shtyp.

Kreu i diplomacisë së Kosovës do të takohet me kryetarin e Kuvendit, Talat Xhaferi, si dhe me kryeministrin Zoran Zaev gjatë ditës.

Vizita do të përdoret gjithashtu për të shkëmbyer mendime mbi çështjet aktuale ndërkombëtare, si dhe bashkëpunimin brenda organizatave multilaterale dhe rajonale./TetovaSot/