Referendumi për pavarësinë e Katalonjës ka nisur vrullshëm mëngjesin e sotëm, ku ka pasur dhe përplasje mes banorëve dhe policisë spanjolle.

Në një video të publikuar nga mediat lokale, forcat e dërguara nga Madridi shihen tek hyjnë me forcë në një nga qendrat e votimit në Girona.

Ata shihen tek thyejnë xhamin e derës kryesore të shkollës e cila po shërbente si qendër votimi të Sant Julià de Ramis.

Më pas forcat policore vazhdojnë një kontroll të dhunshëm në ambientet e shkollës ndërkohë që votuesit, shumica e të cilëve mendohet ta kenë kaluar natës aty, fillojnë të bërtasin në kor.

163 shkolla janë zënë nga familjarët. Policia po konfiskon gjithashtu letrat e votimit, ndërsa prokurorët kanë urdhëruar mbylljen e ëebsajteve të lidhura me votimin dhe arrestimin e zyrtarëve që po organizojnë referendumin. E megjithatë, lideri katalanes Carles Puigdemont tha për Reuters se nuk do të ndaleshin.

La Guardia Civil entra en el colegio donde iba a votar Puigdemont

Secuencia completa de la entrada de la Guardia Civil por la fuerza en el centro de Sant Juliá de Ramis, colegio donde iba a votar Puigdemont en Girona http://bit.ly/2yPMkOA

Gepostet von El País am Sonntag, 1. Oktober 2017

Incidentes en la Plaza de Sant Jaume Barcelona

Los manifestantes contra el desafío soberanista en Barcelona tiran insignias independentistas y tratan de arrancar un cartel con el mensaje "más democracia" http://bit.ly/2x1864I

Gepostet von El País am Samstag, 30. September 2017