Pas “arratisjes” nga rajoni, Presidenti katalanas, Carles Puigdemont , po mban një konferencë të rëndësishme  për shtyp në Bruksel.

Fjalimi i tij vjen pasi prokurori i shtetit i Spanjës i bëri thirrje atij dhe liderëve të tjerë katalanas që të përballen me akuzat për rebelim, kryengritje dhe keqpërdorim të fondeve publike.

Këshilltari i tij ,Aleix Sarri Camargo tha se ai dhe Puigdemont planifikuan konferencën për shtyp dhe se ata ishin “të gatshëm për të ndërkombëtarizuar” përdorimin polemik të Spanjës.