Disa njerëz janë lënduar pasi një veturë hyri në trotuar dhe shkeli këmbësorët jashtë Muzeut Historik të Londrës këtë pasdite.

Një njeri u rrëzua për toke nga rojet e sigurisë dhe u arrestua nga policia në zemër të muzeut të kryeqytetit.

Qindra turistë të tmerruar u larguan nga skena përderisa një veturë Toyota Prius goditi një shenjë rrugore para se të futej në një turmë njerëzish, duke goditur 10 prej tyre, thuhet sipas dëshmitarëve atje.

Fotografi dramatike shfaqin rojet duke mbajtur një burrë të mbuluar me gjak në qosh të një rruge, transmeton Gazeta Express.

Muzetë e tjerë afër duke përfshirë atë të Shkencës, Victorian dhe Muzeun Alberti u evakuuan nga policia.

Autoritetet thonë se ende është shumë herët që të thuhet se ky incident ishte sulm terrorist, por nuk e kanë përjashtuar mundësinë që të jetë.

Një zëdhënës tha se ‘një numër njerëzish’ janë lënduar në shkeljen tronditëse.