Deputetët e Kuvendit kanë bashkuar votat për të votuar me konsensus përbërjen e Komisionit të Posaçëm për Reformën Zgjedhore.

Me 116 vota pro, asnjë kundër dhe asnjë abstenim, deputetë e Kuvendit kanë votuar në unanimitet për ngritjen e Komisionit të Reformës Zgjedhore.

Komisioni i posaçëm për Reformën Zgjedhore do ketë 18 anëtarë, 9 nga maxhoranca dhe 9 nga opozita. Bashkëkryetar do jëne Bledi Çuçi nga PS dhe Oerd Bylykbashi nga PD.

Anëtarët

Vasilika Hysi

Alket Hyseni

Adnor Shameti

Ermonela Felaj

Blerina Gjylamenti

Bashkim Fino

Musa Ulqini

Enkelejd Alibeaj

Gent Strazimiri

Nasip Naço

Luan Rama

Nard Ndoka

Vangjel Dule

Dashamir Shehi

Fatmir Mediu