Autori i sulmit që tronditi qytetin e kazinove duke lënë 50 të vdekur e mbi 200 të plagosur, është identifikuar si Stephen Paddock.

64 vjeçari  ëmsohet se ishte banor i zonës.

Ngjarja e rëndë është shndërruar kështu në te shtënat më vdekjeprurëse në historinë amerikane.

Shefi departamentit të policisë në Las Vegas saktësoi se sulmuesi ishte vendosur në katin e 32-të të hotelit “Mandalay Bay’ dhe se qëllua për vdekje nga oficerët.

Por pas vrasjes së tij duket se të gjithë ofocerët kanë kërkuar gruan me të cilën ai bashkëjetonte, e identifikuar si Marilou Danley

Mështë se ajo ndaluar e po merret në pyetje, ndërsa banesa që ndanin të dy është duke u kontrolluar nga efektivët në terren.

Forcat e policisë, që mbërriten me urgjencë në vendin e ngjarjes, i këshilluan njerëzit të largoheshin menjëherë prej andej. Sherifi Joseph Lombardo konfirmoi numrin e viktimave.

Ndërkohë policia po kërkon dy automjete që thonë se janë të lidhur me sulmuesin

.

 

Comments are closed.