Kungulli është sjellë në Evropë nga spanjollët në shekullin e 16-të. Përveç mishit të lëngshëm, vitaminave të pasura, për mjekim përdoren edhe farat dhe vaji i kungullit.

Farat e kungullit përdoren më së shumti për qëllime mjekësore. Hulumtimet tregojnë se ato përmbajnë komponime që luftojnë me sukses qelizat kanceroze, por ato janë gjithashtu të mira në luftimin e disponimit të keq, akneve dhe venat e zgjeruara, transmeton KosovaPress.

Ata janë të pasura me proteina, mangan, fibra, magnez dhe fosfor. Ato përmbajnë një përqindje të lartë të zinkut, e cila është shumë e rëndësishme për imunitetin, ndikojnë për gjumë dhe përmirësojnë të parët.

Hulumtimet gjermane tregojnë se gratë që i nënshtrohen menopauzës dhe konsumojnë çdo ditë fara kungulli, kanë një rrezik 23% më të ulët për t’u prekur nga kanceri i gjirit.

Megjithëse nuk dihet mekanizmi i veprimit pozitiv, një kombinim unik i acideve yndyrore të zinkut dhe omega-3, që përmban ai, konsiderohet si meritor. Farat e kungullit janë burim i mirë i magnezit, ndihmon në rregullimin e presionit të lartë të gjakut dhe parandalimin e sulmeve të migrenës, dhe është burim i mirë i bakrit që ndihmon në reduktimin e gjendjes inflamatore të lidhura me artritin reumatoid.

Mishi i kungullit është i pasur me antioksidues, fibra, magnez, kalium dhe vitamina B,C,E, K. Ai përmirëson shëndetin e lëkurës, rrit imunitetin. Përbërësit e kungullit mbrojnë organizmin nga alergji dhe infeksione të ndryshme, sidomos gjatë periudhës së vjeshtës dhe dimrit.