Ka kohë që në skenën e boksit botëror po flitet për një nga duelet më të mëdha unifikuese të brezave që prej duelit Klitschko – Joshua.

E ai duel mund të jetë pikërisht mes britanikut Joshua dhe Deontay Wilder në vitin 2018, nëse arrihet marrëveshja mes boksierëve.

Deontay Wilder është boksier amerikan i cili mban titullin e kampionit të botës në kategorinë e rëndë në WBC që nga viti 2015, dukeu bërë kampioni i parë amerikan në këtë kategori të boksit në nëntë vitet e fundit.

Kjo është periudha më e gjatë që SHBA-të s’kanë pasur kampion të botës në kategorinë e rëndë.

Pseudonimi i tij është “Bomberi i Bronztë”, të cilin Wilder e mori pasi e mposhti Joe Louis, i cili ishte i njohur me pseudonimin “Bomberi i Kaftë”.

Ai ka lindur në Tuscaloosa të Alabamas në SHBA, është 32 vjeçar dhe ditëlindjen e festoi më 22 tetor.

Është i gjatë 201 centimetra, kurse gjerësia e krahëve është 211 centimetra.

Njihet për jetë të shfrenuar personale, pasi në qershor u arrestua për përdorim të marijuanës.