Policia britanike ka arrestuar 11 persona pas bastisjeve njëditore, si pjesë e një hetimi të gjerë në Evropë për kontrabandën e qeneve njerëzore.

Të dyshuarit u vunë kapën ekzaktësisht në Londër, Birmingham dhe Gateshead.

Policia britanike thekson se ata janë pjesë e një bande të krimit të organizuar që përdorte automjete të ndryshme për të transportuar emigrantë në Britani të Madhe.

15 persona të tjerë u arrestuan në Bullgari dhe Belgjikë gjatë bastisjeve në të njëjtën kohë.

Rreth 200 oficerë morën pjesë në operacionin masiv, raporton “BBC”.

Mendohet se viktimat që po kontrabandoheshin kanë qenë kryesisht nga Afganistani së bashku me Pakistanin dhe Vietnamin.

Banda dyshohet se ka përdorur furgona dhe kamionë të përshtatur për të udhëtuar nëpër Evropë në Britani.

Shtatë persona janë arrestuar në Londër, dy në Birmingham dhe dy në Gateshead për trafikim dhe emigracionin e paligjshëm

Gjithashtu shtatë anëtarë të kësaj bande janë burgosur në Bullgari dhe tetë në Belgjikë./ SYRI.net/