Revista amerikane Forbes ka publikuar listën e sportistëve më të pasur në Evropë, të cilës i prin ylli i Real Madridit, Cristiano Ronaldo

Ylli portugez vetëm gjatë vitit të kaluar ka përfituar 93 milionë dollarë, ku përveç pagës, përfshihen edhe përfitime të shumta nga të drejtat e imazhit dhe bizneset që ka.

Pas tij vjen tenisti Roger Federer, me 64 milionë dollarë, ndërsa i treti, golfisti Rory McIlroy me plot 50 milionë dollarë të përfituar vetëm gjatë vitit të kaluar.

Top 10 sportistët më të pasur në Evropë:

1.       Cristiano Ronaldo 93 milionë dollarë

2.       Roger Federer 64 milionë dollarë

3.       Rory McIlroy 50 milionë dollarë

4.       Lewis Hamilton 46 milionë dollarë

5.       Sebastian Vettel 38.5 milionë dollarë

6.       Novak Djokoviq 37.6 milionë dollarë

7.       Fernando Alonso, 36 milionë dollarë

8.       Gareth Bale 34 milionë dollarë ,

9.       Conor McGregor 34 milionë dollarë

10.   Zlatan Ibrahimoviq 32 milionë dollarë