Një universitet nigerian ka ndërmarrë hapin drastik të punësimit të një hipnotizuesi gjarpërinjsh pas vdekjes së një studenti pak ditë më parë si pasojë e kafshimit nga gjarpri.

Studentja e ekonomisë, Zainab Umar vdiq të hënën mbrëma pasi ishte kafshuar ndërsa studionte në Umaru Musa Yar’Adua në Katsina, në veri-perëndim të Nigerisë.

Dekani i Universitetit të Studentëve, Dr Suleiman Kankara, konfirmoi punësimin e hipnotizuesit të gjarpinjve, por shtoi se ata kishin planifikuar punësimin e tyre para vdekjes së Umarit.

“Zakonisht ne marrim me qira gjilpëra të gjarprit kur marrim raport për praninë e gjarpërinjve në kampus. Është për të ardhur keq që zonja vdiq. Ne u përpoqëm dhe bëmë më të mirën për të parandaluar vdekjen e saj”, tha ai për Nigerian Daily Post.

Dr. Kankara tha gjithashtu se familja e Umarit e kontrolloi atë jashtë klinikës universitare ku po merrte trajtim.

“Zainab u kafshua nga një gjarpër të premten mbrëma dhe ajo u trajtua menjëherë në qendrën tonë shëndetësore”, shpjegoi ai.