Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve vlerëson se sëmundjet kronike si artriti, ataku, diabeti, sëmundjet e zemrës dhe kanceri janë shkaqet kryesore të vdekjes në Shtetet e Bashkuara.

Por, një përqindje e madhe e sëmundjeve kronike mund të parandalohen. Shumica e sëmundjeve kronike janë të lidhura me mënyrën e jetesës dhe me zgjedhjet dietetike që janë tërësisht në duart tona.

Duke u bërë më aktiv fizikisht, duke ndjekur një dietë të ekuilibruar të shëndetshme, duke shmangur alkoolin dhe duhanin, ulet edhe rreziku për zhvillimin e shumë prej këtyre sëmundjeve.

Receta e pijes që do t’ju tregojmë më poshtë mund të rrisë energjinë tuaj, të ndihmojë mëlçinë dhe zorrën e trashë, të përmirësojë shëndetin tuaj të tretjes dhe të rikthejë shikimin.

Përbërësit:

4 portokalle;

2 karrota;

1 panxhar;

Përgatitja:

E vetmja gjë që duhet të bëni është t’i hidhni të gjithë përbërësit në një blender dhe të konsumoni më pas pijen.