Një adoleshent i armatosur me një sëpatë ka plagosur disa persona të dielën mbrëma në Zvicër, para se të qëllohej dhe të kapej, njoftojnë mediat zvicerane.

Policia ka bërë të ditur se incidenti nuk është i lidhur me terrorizmin. Policia në kantonin e St. Gallen ka njoftuar se 17-vjeçari letonez fillimisht ka sulmuar në Postplatz, pranë zyrës postare në qytetin verilindor të Flums, përcjell albinfo.ch.

Disa njerëz u plagosën në sulmin fillestar, ku sulmuesi më pak kishte ikur me një makinë të vjedhur dhe më pak kishte një incident, thuhet në deklaratën e policisë.

Sascha I. më vonë kishte plagosur disa njerëz brenda një dyqani të benzinës, ku u qëllua dhe u kap nga policia.

“Në këtë fazë të hetimeve nuk ka dëshmi se sulmi ka pasur të bëj me akt terrorizmi, ka thënë zëdhënësi Krusi Hanspeter, duke shtuar se janë duke mbledhur informacione rreth sulmuesit.

Policia ka theksuar se lëndimet e pësuara nga viktimat ende nuk janë konfirmuar, derisa ‘Blick’ ka njoftuar se policia ka bastisur një shtëpi në zonë si pjesë e hetimit.