Në vitet e 90-ta ajo ishte një nga modele më të famshme dhe origjinale.

Dhe tre dekada më vonë, Helena Christensen e konfirmoi statusin e mbretëreshës së pistave të modës, derisa u paraqit në shoun e Versace SS18 në Javën e Modës në Milan,

48 vjeçarja dukej e mahnitshme, e veshur në një fustan të artë, pa të brendshme, derisa tregoi këmbët e gjata seksi dhe gjoksin pa sytjena.

Modelja, për të cilën vitet janë vetëm numra, mori gjithë vëmendjen me paraqitjen e saj.