Seanca e 9 shtatorit nuk do të kalojë shumë e qetë. Ndonëse në këtë seancë pritet të votohet qeveria e re, Partia Demokratike do e shfrytëzojë për të marrë rolin në krye të opozitës.

Sipas burimeve të gazetës Sot, PD do të protestojë brenda dhe jashtë Parlamentit për të ndalur votimin e Gramoz Ruçit në krye të Kuvendit dhe të Fatmir Xhafajt, si ministër i Punëve të Brendshme.

Po cilët janë skenarët dhe çfarë do të ndodhë konkretisht?

Sipas informacioneve, i gjithë Forumi Rinor i Partisë Demokratike ka nisur të organizohet për të protestuar, teksa paralajmëron një aksion barrikadë për të penguar zgjedhjen e Gramoz Ruçit në krye të Parlamentit dhe dekretimin e Fatmir Xhafajt si ministër i Brendshëm, me pretekstin se këto dy propozime janë një provokim ndaj të gjithë shqiptarëve që janë përndjekur nga sistemi diktatorial.

Ndërkohë që, një tjetër skenar paralel me atë të FRPD po përgatitet edhe nga vetë deputetët e Partisë Demokratike.

Sipas informacionit, ligjvënësit demokratë do të marrin fjalën në Parlament, e nga ku pritet që të sulmojnë ashpër jo vetëm Ruçin dhe Xhafajn, por gjithë qeverinë “Rama 2”.

Por këtë aksion e përforcon më shumë edhe vetë lideri demokrat, Lulzim Basha, ky i fundit gjatë daljeve të tij të fundit ka qenë tejet i ashpër me kryeministrin Edi Rama, duke lëshuar jo vetëm akuza por e ka bërë edhe fajtor kreun ekzekutivit, se shkeli mbi marrëveshjen e 18 majit.

Mesa duket i zgjedhuri për një mandat të dytë në krye të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, pas testit të vështirë që kaloi brenda PD-së, priti shtatorin për të filluar aksionin e tij opozitar kundër mazhorancës së majtë, duke shuar në njëfarë mënyre edhe gjithë alibitë se do të kishte një bashkëpunim Rama-Basha.