Dy policë italianë janë pezulluar nga puna dhe pritet të ndëshkohen nëse shpallen fajtorë, pasi dyshohet se kanë përdhunuar dy studente amerikane. Ngjarja ka ndodhur të enjten në qendër të Firencës në Itali, ndërsa studentet 20-vjecare të cilat ishin me studime kanë denoncuar rastin.

Dy pjesëtarë të xhandarmërisë italiane ndërhynë në orët e para pas lajmërimit për trazira në një lokal nate në sheshin Michelangelo, dhe pasi në afërsi nuk kishte taksi, me automjetin zyrtar të policisë i dërguan dy studentet amerikane deri te banesa e tyre, dhe pastaj dyshohet se i kanë përdhunuar.