Aeroporti kryesor i Stambollit, Ataturk, u mbyll mbrëmjen e sotme pasi një aeroplan privat u rrëzua teksa po përpiqej të ulej.

Sipas informacioneve të para, piloti ka vdekur, derisa katër pasagjerë janë dërguar me urgjencë në spital për shkak të plagëve të marra.

Aeroplani u përplas derisa po aterronte dhe u përfshi nga flaka, kurse tipi i aeroplanit raportohet të jetë “Cessna 650 Citation 7”.

Sipas autoriteteve të aeroportit Ataturk, brenda këtij aeroplani mund të akomodohen gjashtë persona dhe dy pilotë.